ԱԺ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից հավաքագրված եւ ՀՀ պետական բյուջե փոխանցված միջոցների օգտագործումն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովը հունվարի 14-ին եւս գումարել է նիստ:
2020-ի ռազմական դրությամբ պայմանավորված գերատեսչությունը ինչպե՞ս եւ ի՞նչ ծրագրերի շրջանակում է ծախսել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հավաքագրած գումարները:
Հանձնաժողովականների բարձրացրած հարցերի վերաբերյալ պարզաբանումներ է ներկայացրել ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախկին նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը, ով պաշտոնավարել է 2020-ի նոյեմբերի 20-ից  մինչեւ 2021-ի  ապրիլի 23-ը:
Նախկին պաշտոնյան փաստել է, որ պատերազմով պայմանավորված գերատեսչության կողմից սոցիական ծրագրերն իրականացվել են բացառապես նախարարության միջոցներով եւ ներքին  վերաբաշխումներով: Մեսրոպ Առաքելյանը նշել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում նախարարությունը հիմնադրամի հետ որեւէ բյուջետային գործընթաց չի ունեցել եւ ուղիղ ֆինանսավորում չի   ստացել: Հիմնադրամի միջոցներից որոշակի վերաբաշխումներ կատարվել են Ֆինանսների նախարարության կողմից: Հատկացումներն օգտագործվել են Արցախից տեղահանված ընտանիքների կեցության ապահովման համար: Հայաստանում հյուրընկալ ընտանիքներին յուրաքանչյուր ամիս մեկ չափահաս անձի համար փոխատուցվել է 30.000, իսկ Արցախում՝ 45.000 դրամ: Նախկին պաշտոնյան փաստել է, որ ծրագրից օգտվել են ԱՀ վերահսկողության տարածքից դուրս մնացած բնակավայրերի քաղաքացիները՝ շուրջ 9000 ընտանիք: Շահառուների փաստացի փոխհատուցումը սկսվել է 2020-ի դեկտեմբերի 1-ից: Աջակցության ծրագրի շրջանակում արցախցի կենսաթոշակառուներին ԱՀ-ի կողմից տրվող կենսաթոշակներին  զուգահեռ  ՀՀ  համապատասխան գերատեսչությունը որպես օգնություն յուրաքանչյուրին փոխանցել է 68.000 դրամ:
Հարցադրումներում հանձնաժողովականներն անդրադարձել են  արցախցիներին կայուն եկամուտ ապահովող ծրագրերին, Արցախում հնարավորինս արագ բնականոն կյանքի վերականգնման միջոցառումներին:
Հանձնաժողովի նախագահը հավելել է, որ առաջիկայում կլինեն նաեւ աշխատանքային ձեւաչափով քննարկումներ, կհրավիրվեն ներկա եւ նախկին պաշտոնյաներ: Առավել հանգամանալի կուսումնասիրվի հիմնադրամի կողմից հավաքագրված եւ ՀՀ պետական բյուջե փոխանցված միջոցների օգտագործումը:

14 января провела заседание Следственная комиссия НС по изучению использования средств, собранных Всеармянским фондом “Айастан” и перечисленных в Государственный бюджет РА.
На заседании рассмотрено, каким образом и в рамках каких программ ведомство расходовало суммы, собранные Всеармянским фондом “Айастан” в связи с военным положением в 2020 г.
Экс-министр труда и социальных вопросов М.Аракелян, занимавший должность с 20 ноября 2020 г. по 23 апреля 2021 г., дал пояснения по вопросам, поднятым членами комиссии.
Бывший чиновник констатировал, что связанные с войной социальные программы реализовывались исключительно министерством и с внутренним перераспределением. М.Аракелян отметил, что во время его пребывания в должности министерство не имело никакого бюджетного процесса с Фондом и не получало прямого финансирования. Некоторые перераспределения из Фонда были произведены Министерством финансов. Выделенные средства направлялись на поддержку семей вынужденных переселенцев из Арцаха. Принимающим семьям в Армении возмещали в месяц 30 000 драмов на совершеннолетнее лицо,   в Арцахе – 45 000 драмов. Экс-министр проинформировал, что программой воспользовались жители неподконтрольных Республике Арцах населенных пунктов – около   9000 семей. Фактическая компенсация бенефициаров началась 1 декабря 2020 г. В рамках программы помощи, параллельно с пенсиями, предоставленными Республикой Арцах арцахским пенсионерам, соответствующее ведомство Республики Армения перечислило каждому из них в качестве помощи по 68 000 драмов.
В своих вопросах члены комиссии коснулись программ, обеспечивающих стабильный доход населению Арцаха, а также мер по скорейшему восстановлению здесь нормальной жизни.
Председатель комиссии добавил, что в ближайшее время состоятся обсуждения в рабочем формате, будут приглашены действующие и бывшие чиновники. Более подробно будет изучено использование собранных фондом и перечисленных в госбюджет РА средств.